Жорий йилнинг июль ойи ўртача иссиқ об-ҳаво билан бошланди. Кундуз кунлари ҳаво ҳарорати 37-39 даражагача, жанубда ва чўл ҳудудларда 41-43 даражагача кўтарилди. Гидрометеорология хизматининг маълум қилишича, 10 июлдан Ўзбекистон ҳудудига Туркманистон орқали Эрон ҳудудларидан иссиқ ҳаво кириб келади ва ҳарорат кўтарила бошлайди. Хусусан, бугун кундуз куни ҳарорат 35-40 даража, шимолда ва чўл ҳудудларда 42-44 даражагача исийди. Иссиқ об-ҳавонинг чўққиси 11–13 июль кунларига тўғри келади. Бунда кундузи ҳаво ҳарорати 39-42 даражагача, жанубда ва чўл ҳудудларининг баъзи жойларда 43-45 даражагача кўтарилади. Бироқ бу иссиқ давр узоқ бўлмайди. 13 июлдан республиканинг шимоли-ғарбий ҳудудларига, 14 июлдан барча ҳудудларга, бу сафар Кавказдан салқинроқ ҳаво кириб келиши кутилмоқда. Ҳарорат фони 3-5 даражага пасаяди. Ҳароратнинг энг сезиларли пасайиши Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида кузатилади, бу ерда ҳаво ҳарорати 5-7 даражага пасаяди.
Янги ҳафта қандай об-ҳаво билан бошланиши маълум қилинди
15 апрель куни кузатиладиган об-ҳаво прогнози эълон қилинди.
Ҳафта давомида беқарор об-ҳаво кузатилади
Ўзгидромет 8-14 апрель куни кузатиладиган об-ҳаво прогнозини эълон қилди.
Дам олиш кунлари ҳарорат кўтарила бошлайди
Мартнинг сўнгги кунлари учун об-ҳаво прогнози эълон қилинди.
Ўзбекистонликларни келгуси ҳафтада қандай об-ҳаво кутмоқда?
Ўзгидромет 18-20 март кунлари кузатиладиган об-ҳаво прогнозини эълон қилди.