© Фото: ДунёЎзбекистон давлат ташкилотлари ходимлари Малайзия техник ҳамкорлик дастури (MTCP) доирасида Куала-Лумпур шаҳрида ташкил этилган махсус ўқув курсини тамомлади, деб хабар қилмоқда «Дунё» агентлиги.
22-30 апрель кунлари бўлиб ўтган ўқувлар Малайзия Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Дипломатия ва ташқи алоқалар институти томонидан илк бор Марказий Осиё давлатлари вакиллари учун ташкил қилинган
Унда Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон давлатларидан вакиллар қатнашган.
Ўқув машғулотлари иқтисодий дипломатия, халқаро муносабатлар, икки ва кўп томонлама ҳамкорлик, халқаро музокаралар, инқирозларни бошқариш, ижодий иқтисодиёт каби мавзуларни қамраб олган.
Тадбирлар доирасида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, "Ўзбекистон – 2030" стратегиясининг мазмун-моҳияти, мамлакатнинг инвестициявий ва туризм салоҳияти бўйича тақдимотлар ўтказилган. Мазкур курс жорий йилдаги республика вакиллари учун Малайзияда ташкил этилган илк ўқув дастуридир. Бугунги кунга қадар MTCP курсларида 816 нафар ўзбекистонлик мутахассислар малака оширган.
Маълумот учун, Малайзия техник ҳамкорлик дастури ривожланаётган ҳамкор мамлакатларда инсон капиталини ривожлантириш мақсадида 1980 йилда ташкил этилган. Дастур Малайзия ТИВ тасарруфида фаолият юритади. Техник кўмак доирасида давлат идоралари ва олий таълим муассасалари вакиллари учун турли йўналишларда ўқув ва малака ошириш курслари ташкил этилади.
Дипломатия ва ташқи алоқалар институти 1991 йилда ташкил топган. Институтнинг асосий вазифаси Малайзия дипломатлари, халқаро ва маҳаллий мутахассислар учун дипломатиянинг турли йўналишлари бўйича малакасини оширишдан иборат.
Малайзиянинг энг йирик университети Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилмоқда
Жорий йилда университет делегацияси Ўзбекистонга навбатдаги ташрифини амалга оширишни режа қилган.
Ўзбекистон элчиси Малайзиядаги дипломатик миссиясини якунлаяпти
Равшан Усманов 2018 йилдан буён Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчихонасини бошқариб келмоқда.